• 2 tane yumurta 125 gram margarin yada teryağı 1 çay bardağı pudra şekeri 1 tatlı kaşığı kabartma tozu 1 su bardağı un Aldığı kadar nişasta ==> İç harcı için : 2 tane orta boy havuç 1 çay bardağı toz şeker 1 tatlı kaşığı tarçın 2 çorba kaşığı hindistancevizi ==> Üstü için : 1 çorba kasesi marmelat

Havuçlu Kurabiye Tarifi

Hazırlanışı :

► Öncelikle karıştırma kabımıza yumurtamızı kırıyoruz ve iyice yumuşamış olan margarinimizi yada tereyağımızı koyarak karıştırıyoruz.

► Üstüne kabartma tozumuzu pudra şekerimizi unumuzu aldığı kadar nişastamızı ekleyerek kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. Sonrasında üzerine nemli bir bez koyarak dinlenmesi için bekletiyoruz.

İç Harcımızın Hazırlanışı :

► Havucumuzu soyarak rendeliyoruz. Daha sonra rendelemiş olduğumuz havucumuzu bir tavaya alarak toz şekerimizi döküp üstüne tarçın hindistancevizi ekleyerek yaklaşık olarak 5 dakika kadar pişiriyoruz. Piştikten sonra soğuması için belirli müddet bekletiyoruz.

► Hazırlamış olduğumuz hamurumuzdan ceviz içi büyüklüğünde parçalar kopararak avucumuzun içerisinde bastırarak çay bardağı büyüklüğünde açıyoruz.

► Tam orta kısmına soğumuş olan iç harcımızı koyuyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra hamurlarımızı bir noktada buluşturduktan sonra yuvarlıyoruz.

► Yağlanmış olan fırın tepsimize hamurlarımızın kapalı olan kısımları alta gelecek şekilde diziyoruz. İç harcımızı hamurlarımızın miktarlarına göre ayarlıyoruz.

► Bu işlemleri tüm hamurlarımıza uyguluyoruz. Daha önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırınımızda yaklaşık  olarak 15 dakika kadar pişiriyoruz.

► Sonrasında havuçlu kurabiyelerimizi fırınımızdan çıkartıyoruz.

► Fırından çıktıktan sonra  bir müddet soğuması bekliyoruz ve sonrasında üstüne istediğimiz marmelatı batırarak havuçlu kurabiyelerimizi servise sunuyoruz. Afiyet olsun…

Tarif : Oktay Usta Havuçlu Kurabiye
( Havuçlu Kurabiye nasıl yapılır ? )

Videolu Havuçlu Kurabiye Tarifi :
[EWMOWssbmto]


Benzer Tarifler: