• 5 su bard.süt 200 gram tereyağı 2 su bard.şeker 1/2 kg irmik 3 çorba kaş.dolmalık fıstık

İrmik Helvası Tarifi

Hazırlanışı :

► Arkadaşlar irmik helvamız için öncelikli olarak sütümüzü tereyağımızı ve şekerimizi bir tencereye koyuyoruz. Kısık olan ateşimizde şekerimiz güzelce eriyinceye kadar ısıtıyoruz.

► Daha sonra tahta kaşık ile karıştırarak bir miktar kaynatıyor ve ateşten alıyoruz. Şerbet kaynarken irmik ve fıstığımızı kalın tabanlı olan bir kaba koyuyoruz.

► Sonrasında kısık olan ateşimizde tahta kaşık ile sürekli karıştırarak yaklaşık olarak 45 dk. Kadar kavuruyoruz.

► Sonra fıstık ve irmiğimizi ekleyerek sarımsı renk almasını sağlıyoruz. Özellikle irmiğimizin iyi kavrulmasına dikkat ediyoruz.

►İrmiğimiz iyice kavrulduktan sonra tenceremizi ocaktan alıyoruz. Tahta kaşıkla bir yandan karıştırırken üzerine sıcak olan şerbetimizi ilave ediyoruz. Daha sonra tenceremizi tekrardan ocağımıza koyuyoruz.

► Daha sonra irmiğimiz sütünü çekene kadar pişirmeye devam ediyoruz. Sonrasından ateşten alıyoruz. Tenceremizin üstüne bir bez örtüyor, bezinde üstüne kapağımızı kapatıyoruz.

► Bu haliyle yaklaşık olarak 20 dk. Kadar demlenmesini bekliyoruz. Daha sonra tahta kaşıkla güzelce karıştırarak irmik helvamızı servis tabağımıza alıyoruz.Umarım bu tatlı tarifimizi beğenmişsinizdir. Afiyet olsun…

Tarif : Oktay Usta İrmik Helvası
( İrmik Helvası nasıl yapılır ? )

İrmik hevlası videolu tarifi :
[J8oHUDirxmc]


Benzer Tarifler: